Jak správně připravit kvas na pálenku

Domů / Rady a tipy / Jak správně připravit kvas na pálenku

Sbírejte jen ovoce dobře vyzrálé či přezrálé, zdravé (nesmí být nahnilé nebo plesnivé, ale může být červivé), čisté, bez stopek, listí, trávy, hlíny a jiných nečistot (ale není potřeba jej mýt). Sbírejte jen to, co byste sami snědli. Ovoce, které je nezralé nemá dost cukru a cukr je to co ovlivňuje výtěžnost. Zralost a kvalita ovoce pak ovlivňuje vůni a chuť pálenky.

Měkké ovoce rozmačkat, jablka a hrušky nastrouhat, rozdrtit. U meruněk a broskví můžete odstranit pecky. Na mačkání a míchání je výborným pomocníkem obyčejná (trochu silnější) vrtačka s míchadlem na lepidlo/maltu.

Nádoby na kvas musí být naprosto čisté, nikdy nepoužívejte nádoby od chemikálií. Nejlepší jsou plastové nebo nerezové. Objem nádob může být spíše menší 50, 100 nebo 200 litrů. Větší objem vám rychleji prokvasí. Pozor, nádobu naplňte na 80-90% objemu. Kvašením se zvětší objem, tak ať vám to nepřeteče.

Plňte ovoce pro jednu nádobu během 1-3 dnů, pak už nedoplňujte a raději začněte plnit novou nádobu.

Nádoby naplněné na max. 80-90% přikryjeme víkem nebo igelitovou folií a umístíme je do vhodné místnosti, kvas „nasává“ aroma okolí. Igelitovou folii můžete položit přímo na kvas až ke stěně bečky, nebo volně přiklopit víko. Omezíte tak vysychání a ztvrdnutí horní vrstvy. Navíc tím mírně omezíte odpařování alkoholu. Nádoba nemůže být zcela uzavřena, lze použít také kvasnou zátku, bude unikat vznikající oxid uhličitý. Pro kvas najděte větrané místo se stálou teplotou do 20°C.

Po několika dnech se na povrchu vytvoří tzv. „koláč“ , který nenarušujeme, tvoří přirozenou ochranu proti infekci a zabraňuje ztrátám alkoholu.

Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme.

Letní ovoce kvasí od 3 do 6 týdnů (záleží na teplotě), pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů. Opět závisí na teplotě. Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Do té doby bečku hermeticky neuzavírejte! Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká. Když se ,,koláč‘‘ začíná propadat, je vhodné jej hned odstranit, než se propadne dovnitř kvasu.

Hotový kvas poznáte, že při olíznutí vzorku není sladký a je z něj cítit alkohol. Jestli si nejste jistí a nepoznáte jestli je kvas hotový, tak naberte vzorek a doneste do pálenice. Není nic horšího, než kvalitní kvas nechat překvasit. S takovým kvasem už nejde nic udělat. Pak z něj cítíte aceton, ocet a výsledek pálení je špatná pálenka. Hotový kvas hermeticky uzavřete a přivezte na vypálení nebo dejte do velmi chladné místnosti.

Pokud máte kvalitní kvas, tak počítejte, že ze 100 litrů kvasu budete mít 8-13 litrů 50% pálenky. Je to odvislé od druhu ovoce a kvality kvasu.

Doba pálení je několik hodin, obvykle 3 hodiny.